Spis treści
Zakupy przez Internet cieszą się coraz większa popularnością. Jest to związane z tym, że pozwalają one na oszczędność czasu, zapewniają wygodę i bezpieczeństwo, to, po prostu, zakupy bez wychodzenia z domu. Za zakupy dokonane online w sklepie internetowym możemy zapłacić kartą debetowa lub kredytowa. Jakie zabezpieczenia są stosowane, by zapewnić klientom bezpieczne płatności kartą przez Internet?
Kartę płatniczą, np. debetową lub kredytową, obecnie posiada prawie każdy pełnoletni Polak. Tego rodzaju płatniki bardzo ułatwiają robienie zakupów, płacenie za usługi, a także umożliwiają dostęp do gotówki. Dodajmy, że za ich pomocą coraz więcej osób dokonuje zakupów przez Internet. Ogromny wybór sklepów oferujących różne produkty sprawia, że bez trudu można tu nabyć buty, ubranie, a także produkty spożywcze i inne. Tego typu opcja jest tym bardziej korzystna, gdy płatności dokonujemy kartą, bez wychodzenia z domu.
Jak płacić kartą online?
Procedura płatności karta w Internecie jest bardzo prosta, a dokonujemy jej w następujący sposób:
- podczas regulowania płatności w sklepie internetowym wybieramy jako metodę płatności kartę;
- następnie wpisujemy w formularzu dane karty, w tym jej numer oraz datę ważności. Dodatkowo bank wymaga podania kodu CVV2/CVC2 – są to ostatnie trzy cyfry znajdujące się na odwrocie karty przy pasku podpisu;
- teraz wystarczy zatwierdzić transakcję i poczekać na odpowiedź z centrum rozliczeniowego.
Chargeback jako zabezpieczenie
Dokonywanie płatności online za pomocą karty płatniczej jest chronione przez procedurę chargeback. Mechanizm ten gwarantuje bezpieczeństwo transakcji internetowych, a także pozwala odzyskać środki w przypadku niezgodności lub niepoprawności transakcji internetowej. W razie jakichkolwiek problemów z zakupionym przez Internet towarem, bank ma obowiązek zwrócić wydane pieniądze na nasze konto.
Bezpieczny protokół i hasło jednorazowe
Bank i agenci rozliczeniowi dbają, by przeprowadzone w Internecie transakcje były bezpieczne. Transmisja danych powinna odbywać się w bezpiecznym połączeniu za pośrednictwem protokołu SSL, który ma zapewnić najwyższy standard uwierzytelniania tożsamości.
Dodatkowym zabezpieczeniem, stosowanym przez niektóre banki przy płatnościach kartą online, jest technologia 3D-Secure. Dzięki tej technologii każda transakcja internetowa musi być potwierdzona dodatkowym hasłem, które identyfikuje właściciela karty. Hasło zazwyczaj jest wysyłane wiadomością SMS lub generowane przez specjalny token, czyli jednorazowy kod.
Zabezpieczenie organizacji płatniczych
Kolejnym zabezpieczeniem, gwarantującym bezpieczeństwo transakcji internetowych, stworzonym przez organizacje płatnicze Visa i MasterCard, jest dodatkowy system certyfikacji. Firmy oferujące usługi płatnicze w Internecie powinny posiadać certyfikat Payment Card Industry Data Security Standard, który zapewnia, że firma spełnia standardy bezpieczeństwa.